Zaznacz stronę

Siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej, czy kontuzje spowodowane sportem lub wysiłkiem to jedne z przyczyn powstawania dolegliwości związanych z kręgosłupem i układem ruchu. Leczenie konwencjonalne często opiera się jedynie na niwelowaniu dolegliwości bólowych. W odróżnieniu od tego typu działań terapia manualna ma na celu dotarcie do źródła problemu i przywrócenie możliwie jak największej sprawności elementom tworzącym układ ruchu. Na czym polega terapia manualna i w jakich problemach może pomóc?

Czym jest terapia manualna?

Terapia manualna nazywana również chiropraktyką to metoda fizjoterapii, której celem jest wspomaganie funkcjonowania kręgosłupa i stawów. Obejmuje techniki masażu, uchwytów przy odpowiednim ułożeniu ciała oraz ucisku. Ta metoda fizjoterapii ma za zadanie nie tylko przywrócić prawidłowe funkcjonowanie elementów układu ruchu, ale również uśmierzyć ból związany z ich dysfunkcjami. Ten rodzaj terapii wykorzystywany jest we wspomaganiu leczenia schorzeń o charakterze ortopedycznym, reumatoidalnym i neurologicznym. Metoda ta ma również zastosowanie w ramach rehabilitacji. Dzięki indywidualnie opracowywanym planie leczenia, terapie manualna wyróżnia się wysokim poziomem skuteczności i bezpieczeństwa.

Jakie techniki wykorzystuje się w ramach terapii manualnej?

Terapia manualna ma charakter holistyczny. Specjaliści z dziedziny terapii manualnej stosują kompleksowe podejście do pacjenta, by zlokalizować źródło problemu i przywrócić aparat ruchowy do sprawności. Do tego celu używa się wiele technik takich jak masaż, stretching, manipulację, mobilizację i neuromobilizację. O wszystkich formach wykorzystywanych technik możemy dowiedzieć się więcej od profesjonalistów na osteomedic.com.pl.

Jakie są wskazania do zastosowania terapii manualnej?

Terapię manualną zaleca się w szczególności osobom, które zmagają się z bólami w obrębie kręgosłupa. Jest ona dobrym rozwiązaniem również przy zwyrodnieniach i skrzywieniach kręgosłupa oraz często występujących wadach postawy i nerwobólach. Metodę tę stosuje się również, gdy u pacjenta pojawiają się nerwobóle, cierpi on na przemęczenie i problemy ze snem. Terapia manualna może przynieść ulgę w dolegliwościach bólowych obejmujących np. bóle krzyżowe, lędźwiowe i lędźwiowo-krzyżowe oraz w zaburzeniach napięcia mięśni. Stosuje się ją również w rwie kulszowej, częstomoczu, a nawet przy migrenach. Terapia manualna jest z powodzeniem stosowana również po wykonanych zabiegach chirurgicznych lub jako wspomaganie leczenia urazów takich jak np. chora łękotka.

Przypisy:

https://osteomedic.com.pl/terapia-manualna

https://osteomedic.com.pl/