Zaznacz stronę

Prawo to jedna z najbardziej skomplikowanych dziedzin nauki. Niekiedy nawet specjaliści z tego zakresu mają pewne wątpliwości odnośnie konkretnych przepisów. Same zasady prawne często są trudne do zrozumienia, a samodzielne przejście przez rozprawę sądową może wydawać się wręcz niemożliwe. Z tych wszystkich powodów warto zasięgnąć profesjonalnej pomocy prawnej. W takiej sytuacji może pojawić się dylemat, do którego specjalisty lepiej się udać w danym przypadku: adwokata czy radcy prawnego?

Usługi oferowane przez adwokata

Adwokat to przedstawiciel profesji prawniczej, który może świadczyć szeroko pojętą pomoc prawną. Polega ona przede wszystkim na sporządzaniu aktów i opinii prawnych, doradzaniu klientowi w zakresie prawa i reprezentowaniu go w sądzie lub urzędach. Adwokat może pełnić rolę pełnomocnika lub obrońcy. Swój zawód może wykonywać w zespole lub prywatnie, zależnie od własnych preferencji, podobnie jak radca prawny. Jego obowiązkiem jest zachowanie tajemnicy zawodowej, co również łączy go z zawodem radcy prawnego. Co ciekawe, adwokat może być zatrudniony jedynie na umowę cywilnoprawną, co w tym momencie jest właściwie jedyną kwestią, która odróżnia go od radcy prawnego.

Zakres usług radcy prawnego

Choć jeszcze kilka lat temu zakres usług radcy prawnego zdecydowanie różnił się od adwokata, to dzisiaj te zawody są bardzo do siebie zbliżone. Radca prawny może reprezentować swojego klienta w sądzie w charakterze obrońcy lub pełnomocnika, udzielać porad prawnych, a nawet opracowywać projekty aktów prawnych i sporządzać opinię prawną. W tym momencie jedyną różnicą między tymi zawodami jest sposób zawierania umowy ze specjalistą. Adwokata można zatrudnić tylko na umowę cywilnoprawną, zaś radcę prawnego również na umowę o pracę. W Polsce występuje więc dualizm zawodów prawniczych, który niepotrzebnie komplikuje procedury prawne i utrudnia wybór potencjalnym klientom. Mimo to może on wpłynąć na decyzję osoby szukającej pomocy w tym zakresie.

Czyje usługi warto wybrać?

Jako że powyższe zawody różnią się w zasadzie tylko typem podpisywanej umowy, dla przeciętnego człowieka wybór adwokata lub radcy prawnego nie ma większego znaczenia. Zdecydowanie ważniejsze są specjalizacje poszczególnych prawników, na które warto zwrócić szczególną uwagę. To one najskuteczniej wskażą odpowiedniego profesjonalistę do danej sprawy. Podczas poszukiwań odpowiedniego adwokata lub radcy prawnego nie warto więc patrzeć na tę metkę, a raczej skupić się na jego doświadczeniu i specjalizacjach.

Może cię zainteresować: https://www.aegee.pl/co-robi-radca-prawny/