Pływanie jest z jednej strony ciekawym sposobem na spędzenie wolnego czasu z rodziną lub przyjaciółmi, z drugiej zaś – aktywność ta może pomóc w utrzymaniu dobrej formy. W zależności od wieku czy upodobań preferuje się różne style w pływaniu – kraul, delfin czy żabka to tylko niektóre z nich. O czym należy pamiętać przed przystąpieniem do nauki każdego z nich? Przeczytaj poniższy tekst, by poznać odpowiedź na to pytanie.
Nauka pływania – jakich stylów pływackich warto się uczyć?
Obecnie istnieje wiele stylów pływackich. Najpopularniejsze z nich to między innymi: kraul, delfin oraz żabka. Co warto wiedzieć jeszcze przed przystąpieniem do nauki pływania oraz podczas wykonywania ćwiczeń?
Pełen relaks w dobrej cenie
Nauka pływania kraulem
Kraul to styl pływacki, który jest powszechnie uznawany za jedną z najszybszych, a zarazem najbardziej absorbujących metod na poruszanie się w wodzie. Jednocześnie, pływanie kraulem jest dość wymagające, dlatego zaleca się, by do jego nauki przystąpić dopiero po opanowaniu innych, prostszych stylów pływackich. Zasadniczo, z metody tej powinny korzystać wyłącznie osoby o dobrej kondycji fizycznej.
Aby nauczyć się pływać kraulem, należy między innymi wyprostować nogi oraz ręce. Ruchy tych ostatnich powinny być podczas pływania wykonywane naprzemiennie. To właśnie wykonywanie prawidłowych ruchów rękoma jest konieczne, bowiem sprawia, że pływak może w szybkim tempie poruszać się po wodzie.
Oczywiście, podczas pływania kraulem nie należy pomijać także nóg. Podobnie jak w przypadku rąk, także ruchy kończyn dolnych powinny być naprzemienne – prawidłowe wykonywanie sekwencji zapewnia osobie pływającej dynamikę.
Zasadniczo, głowa powinna być zanurzona, jedynie z krótkimi przerwami na zaczerpnięcie powietrza.
Nauka pływania delfinem
Pływanie delfinem jest czasem określane także jako tzw. styl motylkowy. Jeśli interesuje Cię nauka pływania delfinem, to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – nauka delfina nie należy do najbardziej wymagających zadań nawet w przypadku nowicjuszy.
Kluczem o osiągnięcia sukcesu w tym zakresie jest koordynacja ruchów poszczególnych partii ciała. Cała technika stylu motylkowego opiera się o synchroniczne ruchy ciałem, które faluje w trakcie pływania. Podczas pływania delfinem należy mieć ręce zgięte w stawach łokciowych oraz uniesione nad głową. Następnie, dłonie należy kierować „w dół” (pod powierzchnię wody).
Bardzo ważne w przypadku stylu motylkowego jest także utrzymanie całego ciała w odpowiedniej pozycji. W zależności od fazy cyklu stopień nachylenia może wynosić od -20 do 20 stopni.
Z ruchem ciała powinno być skoordynowane także oddychanie. Powietrze należy zaczerpnąć w momencie, gdy klatka piersiowej znajduje się nad linią wody, a szyja wyciągnięta do przodu. Wydech powinien nastąpić podczas opadania pod wodę.
Nauka pływania żabką
Pływanie żabką jest określane także jako klasyczny styl pływacki. Naukę żabki tego stylu warto zacząć od odpowiednia pozycja rąk – powinny być one ugięte w łokciach. W trakcie pływania wykonuje się ruchy rękoma na boki, a jednocześnie – w dół. Dłonie należy wówczas skierować na zewnątrz.
Jednak podczas pływania żabką nie są najważniejsze ręce, lecz nogi. Ich prawidłowa praca nadaje pływakowi tempo podczas poruszania się. Nogi powinny być lekko zgięte; następnie należy je szybko wyprostować, by uzyskać odpowiednią prędkość.
Nauka pływania – podsumowanie
Nauka pływania może być ciekawym sposobem na relaks lub początkiem wieloletniej przygody. Należy jednak pamiętać, że nauka poruszania się w wodzie powinna być przeprowadzana ze wsparciem doświadczonych pływaków – tylko wtedy możemy uniknąć sytuacji niebezpiecznych dla zdrowia oraz życia.